AGÜ & ULUSLARARASI İNGİLİZCE

AGÜ ve Uluslararası İngilizce

İngilizce, İngiltere'nin veya Amerika'nın dili değildir, dünyanın dilidir.

İngilizce'nin günlük hayatta milyarlarca insan tarafından kullanıldığını unutmamalıyız; sadece Amerikalılar ve Avustralyalılar veya İngilizler ve İngilizcenin ana dil olduğu diğer ülkelerdeki insanlar tarafından değil, aynı zamanda (sizin gibi) ikinci dil olarak İngilizce öğrenen yüz milyonlarca insan tarafından. İş dünyasında, İsveçli bir şirket Brezilyalı bir tedarikçiyle konuşuyor veya e-posta yazıyorsa, İngilizce olacaktır. Batı Afrika'dan biri Vietnam'dan biriyle arkadaş olursa muhtemelen İngilizce konuşurlar. Dünyanın her yerinden insanlar YouTube videolarına yorum yazarsa, çoğu İngilizce olacaktır.

Peki ya Yazım?

İngilizce yazım ülkeden ülkeye değişebilir: ABD'de 'meter' yazıyorlar; İngiltere'de 'metre' yazıyorlar ikisi de doğru. Benzer şekilde, 'color' ve 'colour'. Ve daha birçok örnek var.

AGÜ'de öğrettiğimiz İngilizce, Uluslararası İngilizcedir.

Peki ya telaffuz ne olacak?

AGÜ'de öğrettiğimiz İngilizce Uluslararası İngilizce olduğundan, İngilizce telaffuz da uluslararasıdır. Bazı İngiliz kullanıcılar daha çok Hintli, Amerikalı veya Nijeryalı veya Avustralyalı veya daha fazla Türk ile karşılaşabiliyor. Ancak önemli olan kendinizi ne kadar net bir şekilde anlatabildiğinizdir. İngilizce konuşulan bir ortamda gerçekten de doğuştan bu dili öğrenen bir insan gibi konuşmak zorunda değilsiniz.