AGÜ HAZIRLIK NEDEN BU ŞEKİLDE ORGANİZE EDİLDİ

AGÜ Hazırlık Neden bu şekilde organize edildi?

 

Bazı öğrenciler Hazırlık'ın nasıl bir şey olduğunu ancak AGÜ'ye geldikten sonra anlarlar ama Hazırlık o kadar önemlidir ki, AGÜ Hazırlık Programı'nın önemli özellikleri öğrenciler tarafından üniversite tercihi yapılırken net olarak anlaşılmalıdır. AGÜ Hazırlık hakkında yeni ve aday öğrencilerin anlaması gereken yedi temel şey vardır.

 

1. Beceriler ve Temel Dil Becerileri

 

Çünkü İngilizce eğitim dili (EDİ)'de bir öğrencinin İngilizce'yi Hazırlık'ın bel kemiğini okumak, yazmak, dinlemek ve konuşmak için kullanabilmesi gerekir. Program, öğrenme ve değerlendirme, 20 beceri dersinden (ve amacı beceri gelişimini desteklemek olan 5 dil dersinden) oluşmaktadır.

 

 

2. Titiz ve Hassas Seviye Yerleştirmesi

 

Herhangi bir öğrenci farklı beceriler için farklı yeterlilik seviyelerinde olabileceğinden, her öğrencinin her bir ana ders düzeyine yerleştirilmesi, diğer ana ders konularına yerleştirmeden bağımsız olarak yapılır. Yani, Yazma 2 ama Okuma 3'te veya Yazma 4 ama Konuşma 2'de olabilirsiniz.

 

 

3. Gerçek Dünyayı Öğrenmek

 

Dil kullanımının etkili bir şekilde öğrenilmesi, dil öğrenimini gerçek dünya hakkında öğrenme ile birleştirmesi gerektiğinden, Dil Becerileri derslerine ek olarak AGÜ Hazırlık Programı, içerik bilgisine dayalı dersler içerir.

 

 

4. Gerçek Motivasyon

 

Bir yabancı dili yüksek düzeyde öğrenmek, önemli ve sürekli öğrenci motivasyonu gerektirir. Dil öğrenme motivasyonu, yüzeysel çözümlere direnen son derece karmaşık bir alan olduğundan AGÜ İngiliz Dili programı, motivasyona derin ve yapısal yaklaşımlar sunar. Sonuç olarak AGÜ Hazırlık Programı diğer tüm hazırlık programlarından farklıdır.

AGÜ öğrencileri mevcut Hazırlık sisteminde neyi tecrübe eder?

 

a. Hazırlık öğrencilerine olgun üniversite öğrencileri gibi davranılır ve Fakültede olduğu gibi AGÜ öğrencileri Hazırlıkta tamamladıkları her ders için kredi kazanırlar.

b. Yetişkinler olarak AGÜ Hazırlık öğrencilerine ihtiyaç duydukları kredileri kazanma konusunda tam sorumluluk verilir. AGÜ Hazırlık'tan mezun olmak için gerekli kredileri almanın birçok farklı yolu vardır; Hazırlıkta 42 ders vardır. 34 tanesini seçerseniz; ama sadece 26'yı geçmeniz gerekiyor. Böylece strateji oluşturabilirsiniz - ilgi alanlarınıza, güçlü ve zayıf yönlerinize bağlı olarak Fakülteye giden kişisel yolunuzu seçersiniz;

 

  • Hangi seçmeli dersi seçeceksiniz?

  • Hangi becerileri ön plana çıkaracaksınız?

  • Eğer ‘The Environment’ dersiden kalırsanız, tekrar deneyecek misiniz? Ya da zamanınızı ve enerjinizi başka bir derse mi vereceksiniz?

Bu şekilde, tüm Hazırlık Programı çok yetişkin ve gerçek dünyaya dönüştürülür. Yönetimin rehberliğinde ne yapacağınıza karar verdiğiniz, olgun, problem çözücü, 'oyun benzeri' bir senaryoda olacaksınız. Buna 'kişisel yöntem' denir - okurken, hayatta olduğu gibi, kendi yönteminizden daha büyük bir motivasyon yoktur!

 

Uluslararası İngilizce

 

İngilizce, Birleşik Krallık'taki veya ABD'deki insanlar tarafından konuşulduğundan değil, Türkiye dışında da ikinci dil olarak İngilizce öğrenen yüz milyonlarca insan tarafından kullanılan uluslararası bir dil olduğu için faydalıdır. Bu nedenle, AGÜ Hazırlık'ta, diliniz net olduğu sürece, Avustralya veya Kanada'da konuşulan İngilizce, Hindistan veya Türkiye'de konuşulan İngilizceden daha fazla veya daha az önemli değildir.

 

Bunun anlamı şudur:

  1. İngilizce hocalarınızın bir kısmı Türk olacak, bir kısmı olmayacaktır;

  2. Farklı yazımlar göreceksiniz (color = colour);

  3. Farklı aksanlar duyacaksınız (öğretmenlerinizden ve kayıtlı materyallerden). Türkçe İngilizce ve İngiliz İngilizcesi ve Hint İngilizcesi ve Kanada İngilizcesi ve Nijerya İngilizcesi vb. duymayı ve anlamayı öğreneceksiniz.

 

5. Birçok yeni üniversite öğrencisinin etkili bir şekilde nasıl çalışılacağını bilmediğini gördüğümüz için, AGÜ Hazırlık'ta çalışma becerilerini açıkça öğretiyor ve değerlendiriyoruz. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok çalışma becerisi türü vardır:

 

Öz-yönetim becerileri (zaman yönetimi, sorumluluk, doğru yerde olmak, son teslim tarihlerini (kaçırmamak), hedef belirleme, planlama.

Başkalarıyla nasıl çalışılır (eşli çalışma, takım çalışması, bir çalışma arkadaşıyla işbirliği)Nasıl öğrenilir (önizleme, grafik düzenleyicileri kullanma/yapılandırma, yeniden oluşturma, uygulama, gözden geçirme, öz değerlendirme….)

Nasıl düşünülür (sınıflandırma, analiz, değerlendirme, eleştirel düşünme).

Böylece AGÜ Hazırlıkta:

 

1. Hazırlığımızı öğreneceğiniz temel çalışma becerileri kursu olan 'Üniversiteye Geçiş' (UT) dersini alarak başlayacaksınız. Sistemi, Öğrenim Yönetim Sistemimizi nasıl kullanacağınızı ve ilk sınav ve derslerinize nasıl hazırlanacağınızı öğrenin.

2. her konu için özel beceriler öğreneceksiniz - ana kursların her biri için o konuyu nasıl öğreneceğinizi öğreneceğiniz mini beceri dersleri alacaksınız. Örneğin, Okuma 1'de, her biri sizi Okumada daha iyi bir öğrenci yapacak bir şeyler öğreten 8 Beceri Odaklı ders vardır.

3. AGÜ Hazırlık'ta birçok şeyin öğrenciler tarafından deneyimlenerek öğrenildiğini göreceksiniz:Çok fazla ders kaçırırsanız, devamsızlık durumunda bir dersten kalacaksınız;Çalışma göndermezseniz geri bildirim almazsınız;Yazma, Özetleme, Sunum Becerileri gibi konularda yaptığınız çalışmalarla ilgili geri bildirim almazsanız, geçmenin çok zor olduğunu göreceksiniz.

 

6. Sosyal Bağlantılar Kimlik ve Aidiyet

 

Sosyal bağlantılar kurduğunuzda öğrenmek için daha mutlu ve motive hissedeceğiniz için AGÜ Hazırlık sınıfları üç önemli şekilde kurulur:

 

a. Sizi bilinçli olarak hem sizin bölümünüzden hem de diğer bölümlerden öğrencilerle aynı sınıflara yerleştiriyoruz

b. Her ders için farklı sınıflara yerleştirilirsiniz; Okuma 1'in sonunda, kendinizi 2. okuma için yeni bir öğrenci karışımıyla bulacaksınız, vb.

c. Süreler çok kısadır (7 hafta + 1 hafta değerlendirme + 1 hafta ara). Bu, yeniden gruplandırmaların çok sık olduğu anlamına gelir - istediğiniz kadar öğrenciyi hızla tanıyacaksınız.

 

Ayrıca, güçlü bir aidiyet duygusu hissedeceksiniz. Gelecekteki bölümünüzün bir parçası hissedeceksiniz ve ayrıca Hazırlık'ın bir parçası olacaksınız:

• kolay bir program değildir ve bu zorluğun üstesinden gelmek için çok çalışan diğer insanlara yakın hissedeceksiniz;

• AGÜ Hazırlık, özel bir kulüp gibidir, kurallarını ve özel dilini kısa sürede öğreneceksiniz.